Професія “муляр, електрогазозварник, виробник художніх виробів з металу”

  • Home
  • Професія “муляр, електрогазозварник, виробник художніх виробів з металу”

Муляр — будівельний робітник, який виконує роботи з мурування або ремонту конструкцій зі штучних і природних будівельних матеріалів. Мулярами зводяться цегляні житлові будинки, промислові комплекси, гідротехнічні споруди і мости.

В процесі навчання муляр вивчає основні властивості стінових матеріалів і розчинів, гідроізоляційних матеріалів, що застосовуються для ізоляції фундаментів та стін, прості системи кладки і перев’язки швів, способи розстеляння розчину на стіні та розкладки цегли, правила роботи пневматичним та електрифікованим інструментом, основні види деталей та збірних конструкцій, що застосовуються при зведенні кам‘яних будівель і споруд, вимоги до якості цегляної кладки і збірних залізобетонних конструкцій, що монтуються у кам‘яних будівлях.

Сьогодні професія муляра шанована суспільством. Саме він втілює в життя ідеї архітекторів і проектувальників, зводить просторові конструкції промислових споруд, будівлі соціально-побутового призначення та житлові будинки.

Потреба у мулярах на ринку праці постійна і має тенденцію до зростання. Саме тому ймовірність працевлаштування досить висока.

Електрогазозварник – професія відповідальна, майже віртуозна, від якості роботи залежить багато чого: довговічність та стійкість будівельних конструкцій, робота і термін служби різної техніки.

Варто лише поглянути, скільки довкола нас зварених з металу виробів, щоб зрозуміти, яке значення мають електрогазозварники для суспільства. Металоконструкції зварюються найчастіше саме зваркою електродуги або газовою. Це одна з найбільш шанованих технічних спеціальностей.

Електрогазозварник з’єднує (зварює) елементи металоконструкцій, трубопроводи, деталі машин і механізмів за допомогою зварювального апарата. Збирає заготовки (вузли) конструкцій, здійснює їхнє транспортування в межах робочого місця, налагоджує зварювальне устаткування, встановлює необхідний режим зварювання, здійснює зоровий контроль швів. Запобігає виникненню напруги і деформацій у виробі. У процесі роботи виконує поступальні і коливальні переміщення електроду, регулює температуру, довжину дуги і процес утворення шва.

Зварювальні роботи застосовуються в багатьох галузях промисловості. Зварювальники працюють на будівельних майданчиках, створюючи конструкції та системи різних комунікацій, в промисловості, де застосовують свій досвід і навички, в машинобудуванні, суднобудуванні, автомобілебудуванні і в інших областях, таких як енергетика, нафтопереробна промисловість, сільське господарство. Важко назвати такий сегмент виробництва, де б не застосовувалася праця зварника, його чекають на виробництві, в авторемонтних майстернях, будівельних компаніях, організаціях із забезпечення та ремонту засобів комунікації, тощо.

Зварювальні роботи потрібні практично на будь-якому виробництві, а молодих майстрів дуже мало. Тому зарплати у зварювальників високі.

Електрогазозварників без досвіду охоче приймають в житлово-комунальні господарства, в приватні організації сфери обслуговування. З набуттям досвіду, їм доручаються відповідальніші справи і роботи в промисловості, на будівництвах. Відповідно, збільшується зарплата.

Професійні знання та вміння:

Газозварник виконує газове зварювання металів при виготовленні, реставрації та ремонті різноманітних металоконструкцій, труб із сталі, чавуну, кольорових металів і сплавів,

Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційної характеристики професії, газозварник виконує зварювання деталей з високовуглецевих, легованих і високолегованих сталей та чавуну, зварює конструкції з металів та сплавів з обмеженою зварюваністю, заварює дефекти деталей машин та механізмів, готує шви до зварювання та зачищає їх.

Професійне навчання, структура навчання

На навчання за професією “Електрогазозварник” приймаються випускники 9-х класів. Оволодіння професією відбувається одночасно з вивченням шкільних предметів (10-11 клас). Тому по закінченні повного курсу навчання випускники отримують диплом державного зразка відповідного кваліфікаційного розряду та атестат про повну середню освіту. Час навчання зараховується до трудового стажу.

Заробіток

Заробіток газозварника залежить від обсягів виконуваних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.

Крім того, заробітна плата електрогазозварника залежить від умов оплати праці підприємств (організацій). Заробіток зварника приватної фірми, підприємства або майстерні виший, ніж на аналогічних державних. Висококваліфікований робітник отримує значно більше за свого менш досвідченого колегу.

Заробіток газозварників у різних регіонах України коливається і може значно відрізнятися від середніх показників.

Електрогазозварник працює 8-годинний робочий день, йому надається встановлена чинним законодавством відпустка, до якої додається певна кількість днів за важкі і шкідливі умови праці. Передбачені пільги в пенсійному забезпеченні: чоловіки мають право виходу на пенсію в 55 років при стажі роботи не менше 20 років.

Перспективи працевлаштування

Ймовірність працевлаштування за професією газозварника досить висока. Потреба у робітниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання. У переважній більшості регіонів України газозварники без особливих ускладнень знаходять роботу в комунальних підприємствах, та власній справі. Тому професія газозварника має сталий попит на ринку праці.

Ризик безробіття у зварників мінімальний і пов’язаний перш за все з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи. Висококваліфіковані зварники, які володіють суміжними професіями, мають більші шанси щодо працевлаштування, в тому числі в порядку міждержавного обміну робочою силою.

Виробник художніх виробів з металу – це професія яка розвиває в учнях мистецькі якості, та надихає на створення виборів інтер’єру, та вишуканих речей з металу.
Мета вивчення предмету «Технологія виготовлення художніх виробів з металу» полягає у засвоєнні знань з технології виготовлення художніх виробів з металу, дотримуючись правил обробки металів, їх опорядження.
Курс «Технологія виготовлення художніх виробів з металу» пов’язаний з предметами: «Матеріалознавство», «Будівельне креслення»; «Основи слюсарної справи»; «Основи галузевої економіки і підприємництва»; «Охорона праці».
З метою поглибленого засвоєння учнями матеріалу і набуття ними практичних навиків корисно проводити уроки з використанням готових виробів старшокурсників, зразків робіт майстрів народних ремесел. Головним результатом проведення таких занять є зацікавленість учнів до обраної професії, придбання учнями навиків виконання основних правил обробки металу.
У результаті вивчення предмету «Технологія виготовлення художніх виробів з металу» учні повинні знати базові знання з обраної професії, володіти практичними навичками та теоретичними знаннями, вміти підбирати матеріали відповідно до виробу, розраховувати необхідні матеріали, раціонально застосовувати інструменти та пристрої виробника художніх виробів з металу.
Заробіток
Заробіток виробника художніх виробів з металу залежить від обсягів виконуваних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.
Медичні обмеження/протипоказання
Претендент на опанування професії виконавець художніх виробів з металу повинен мати добрий, гострий зір, не мати схильності до серцево-судинних та легеневих захворювань, не страждати органічними ураженнями центральної нервової системи, епілепсією тощо.