Професія “монтажник санітарно-технічних систем і устаткування, електрогазозварник, виробник художніх виробів з металу”

  • Home
  • Професія “монтажник санітарно-технічних систем і устаткування, електрогазозварник, виробник художніх виробів з металу”

Сучасне будівництво, обслуговування житлових і виробничих будівель неможливе без фахівця даної професії. Холодне і гаряче водопостачання, водовідведення, центральне опалення – всі ці комунікації та їх безперебійне функціонування залежать від професіоналізму монтажника санітарно-технічних систем і устаткування. Сантехнічні роботи – важливий етап у будівництві, адже від їх якості залежить затишок і комфортне проживання мешканців у будинку. Монтажники не тільки проводять встановлення та регулювання нового сантехнічного обладнання, а й ремонт, профілактичне обслуговування та заміну старого обладнання на сучасне. І, хоч їхня робота малопомітна для більшості людей, без неї життя і побут будуть позбавлені всіх тих благ, до яких ми звикли і до яких ставимося, як до чогось природного і постійного.

Монтажники санітарно-технічних систем і устаткування можуть працювати на будівництві, в житлово-експлуатаційних конторах, у системах підприємств теплопостачання, водопостачання та водовідведення

Сучасне будівництво, обслуговування житлових і виробничих будівель неможливо без сантехніка. Холодне і гаряче водопостачання, каналізація, центральне опалення – всі ці комунікації та їх безперебійне функціонування залежать від професіоналізму сантехніка.

Сантехнічні роботи – важливий етап у будівництві, адже від їх якості залежить затишок ікомфортне проживання мешканців у будинку, цілісність підлог, внутрішніх перегородок.

Сантехніки не тільки проводять монтажні та встановлювальні роботи нового сантехнічного обладнання. Величезне значення має ремонт, профілактичне обслуговування, а так само, заміна старого обладнання на нове.

Стародавній Рим не став би великим містом без своїх віадуків – водоводів, фонтанів, системи стоків, які будувалися і обслуговувалися прабатьками сучасних сантехніків. Системи труб з обпаленої глини складністю конструкцій і досконалістю інженерної думки, до цих пір викликають захоплення сучасників. Досвід минулих поколінь, помножений на сучасну технологію й нові матеріали, виводять на арену фахівця, без роботи якого ми не уявляємо сучасне суспільство.

Електрогазозварник – професія відповідальна, майже віртуозна, від якості роботи залежить багато чого: довговічність та стійкість будівельних конструкцій, робота і термін служби різної техніки.

Варто лише поглянути, скільки довкола нас зварених з металу виробів, щоб зрозуміти, яке значення мають електрогазозварники для суспільства. Металоконструкції зварюються найчастіше саме зваркою електродуги або газовою. Це одна з найбільш шанованих технічних спеціальностей.

Електрогазозварник з’єднує (зварює) елементи металоконструкцій, трубопроводи, деталі машин і механізмів за допомогою зварювального апарата. Збирає заготовки (вузли) конструкцій, здійснює їхнє транспортування в межах робочого місця, налагоджує зварювальне устаткування, встановлює необхідний режим зварювання, здійснює зоровий контроль швів. Запобігає виникненню напруги і деформацій у виробі. У процесі роботи виконує поступальні і коливальні переміщення електроду, регулює температуру, довжину дуги і процес утворення шва.

Зварювальні роботи застосовуються в багатьох галузях промисловості. Зварювальники працюють на будівельних майданчиках, створюючи конструкції та системи різних комунікацій, в промисловості, де застосовують свій досвід і навички, в машинобудуванні, суднобудуванні, автомобілебудуванні і в інших областях, таких як енергетика, нафтопереробна промисловість, сільське господарство. Важко назвати такий сегмент виробництва, де б не застосовувалася праця зварника, його чекають на виробництві, в авторемонтних майстернях, будівельних компаніях, організаціях із забезпечення та ремонту засобів комунікації, тощо.

Зварювальні роботи потрібні практично на будь-якому виробництві, а молодих майстрів дуже мало. Тому зарплати у зварювальників високі.

Елктрогазозварників без досвіду охоче приймають в житлово-комунальні господарства, в приватні організації сфери обслуговування. З набуттям досвіду, їм доручаються відповідальніші справи і роботи в промисловості, на будівництвах. Відповідно, збільшується зарплата.


Професійні знання та вміння:

Сучасний монтажник санітарно технічних систем та устаткування повинен знати:

• види та призначення санітарно-технічних матеріалів та устаткування;

• сортамент труб, фітингів, фасонних частин, арматури та засобів закріплювання;

• призначення слюсарних інструментів;

• способи вимірювання діаметрів труб, фітингів та арматури.

Сучасниймонтажник санітарно технічних систем та устаткування повинен вміти:

• розбирати та збирати запірну (вентилі, засувки, крани) арматуру;

• розбирати та збирати запобіжну (запобіжні клапани, зворотні клапани, повітроспускний клапан) арматуру; розбирати та збирати водорозбірну арматуру;

• виконувати монтаж трубопровідної та водорозбірної арматури

• виконувати монтаж чавунних радіаторів; виконувати монтаж алюмінієвих радіаторів;

• виконувати монтаж металевих та біметалевих радіаторів

• читати креслення стояків і підводок в системах водовідведення;

• виконувати монтаж умивальників, мийок, раковин; виконувати монтаж унітазів, біде, над підлогових чаш, пісуарів;

• виконувати монтаж ванн, душових піддонів, кабін та трапів; виконувати монтаж інсталяції унітазів;

• виконувати монтаж внутрішніх та зовнішніх водостоків

Газозварник виконує газове зварювання металів при виготовленні, реставрації та ремонті різноманітних металоконструкцій, труб із сталі, чавуну, кольорових металів і сплавів,

Поряд з роботами, що внесені до складу відповідного розділу кваліфікаційної характеристики професії, газозварник виконує зварювання деталей з високовуглецевих, легованих і високолегованих сталей та чавуну, зварює конструкції з металів та сплавів з обмеженою зварюваністю, заварює дефекти деталей машин та механізмів, готує шви до зварювання та зачищає їх.


 Вимоги професії до робітника. Завдання та обов’язки.

Високі кваліфікаційні вимоги до професії монтажник санітарно технічних систем і устаткування обумовлюють серйозну підготовку спеціалістів. Монтажник повинен раціонально та ефективно організовувати працю на робочому місці; додержуватись норм технологічного процесу; не допускати браку в роботі; знати й виконувати вимоги нормативних актів про охорону праці й навколишнього середовища; додержуватися норм, методів і прийомів безпечного ведення робіт; використовувати в разі необхідності засоби попередження і усунення природних і непередбачених негативних явищ (пожежі, аварії, повені тощо).


  Професійне навчання, структура навчання

В нашому навчальному закладі відкрито навчально-практичний центр (НПЦ) сучасних санітарно-технічних систем. Для обладнання центру з державного бюджету виділили майже 600 тис грн.

В НПЦ, зокрема, розташовано навчальні модулі «Водовідведення», «Опалення», «Кухня», «Ванна кімната», створено робочі місця для виконання підготовчих робіт з монтажу санітарно-технічних систем тощо.

Варто зазначити, що завдяки створенню навчально-практичних центрів майбутні фахівці здобувають якісні знання та практичні навички у роботі з сучасними матеріалами, опанують новітні технології тощо.

На навчання за професією ” Електрогазозварника ” приймаються випускники 9-х класів. Оволодіння професією відбувається одночасно з вивченням шкільних предметів (10-11 клас). Тому по закінченні повного курсу навчання випускники отримують диплом державного зразка відповідного кваліфікаційного розряду та атестат про повну середню освіту. Час навчання зараховується до трудового стажу.


 Заробіток

Заробіток газозварника залежить від обсягів виконуваних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.

Крім того, заробітна плата електрогазозварника залежить від умов оплати праці підприємств (організацій). Заробіток зварника приватної фірми, підприємства або майстерні виший, ніж на аналогічних державних. Висококваліфікований робітник отримує значно більше за свого менш досвідченого колегу.

Заробіток газозварників у різних регіонах України коливається і може значно відрізнятися від середніх показників.

Електрогазозварник працює 8-годинний робочий день, йому надається встановлена чинним законодавством відпустка, до якої додається певна кількість днів за важкі і шкідливі умови праці. Передбачені пільги в пенсійному забезпеченні: чоловіки мають право виходу на пенсію в 55 років при стажі роботи не менше 20 років.


 Перспективи працевлаштування

Престижність професії сантехнік сьогодні значно зросла. Цьому сприяє висока заробітна плата, особливо, при роботі в приватних фірмах і на будівництвах і величезна затребуваність. Тим не менш, професія сантехнік залишається однією з найважчих і складних. Особливо це стосується робіт по демонтажу старого сантехнічного обладнання та встановлення нового, що передбачає роботу в обмежених умовах стін і перегородок, обмеженого освітлення та інших незручностей.

Затребуваність сантехніків на ринку праці дуже велика і постійна. Адже вони потрібні не тільки при будівництві нових будинків, але і при ремонті старих будівель. А вже під час непередбачених аварійних ситуацій, сантехнік – найважливіша людина. І, хоч їхня робота малопомітна для більшості людей, без неї наше життя і побут будуть позбавлені всіх тих благ, до яких ми звикли і до яких ставимося, як до чогось природного і постійного.

Ймовірність працевлаштування за професією газозварника досить висока. Потреба у робітниках цієї професії постійна і має тенденцію до зростання. У переважній більшості регіонів України газозварники без особливих ускладнень знаходять роботу в комунальних підприємствах, та власній справі. Тому професія газозварника має сталий попит на ринку праці. Ризик безробіття у зварників мінімальний і пов’язаний перш за все з недостатньою кваліфікацією та досвідом роботи. Висококваліфіковані зварники, які володіють суміжними професіями, мають більші шанси щодо працевлаштування, в тому числі в порядку міждержавного обміну робочою силою.

Виробник художніх виробів з металу – це професія яка розвиває в учнях мистецькі якості, та надихає на створення виборів інтер’єру, та вишуканих речей з металу.
Мета вивчення предмету «Технологія виготовлення художніх виробів з металу» полягає у засвоєнні знань з технології виготовлення художніх виробів з металу, дотримуючись правил обробки металів, їх опорядження.
Курс «Технологія виготовлення художніх виробів з металу» пов’язаний з предметами: «Матеріалознавство», «Будівельне креслення»; «Основи слюсарної справи»; «Основи галузевої економіки і підприємництва»; «Охорона праці».
З метою поглибленого засвоєння учнями матеріалу і набуття ними практичних навиків корисно проводити уроки з використанням готових виробів старшокурсників, зразків робіт майстрів народних ремесел. Головним результатом проведення таких занять є зацікавленість учнів до обраної професії, придбання учнями навиків виконання основних правил обробки металу.
У результаті вивчення предмету «Технологія виготовлення художніх виробів з металу» учні повинні знати базові знання з обраної професії, володіти практичними навичками та теоретичними знаннями, вміти підбирати матеріали відповідно до виробу, розраховувати необхідні матеріали, раціонально застосовувати інструменти та пристрої виробника художніх виробів з металу.
Заробіток
Заробіток виробника художніх виробів з металу залежить від обсягів виконуваних робіт, кваліфікаційного розряду, форми власності та спеціалізації підприємства (організації, установи), де він працює.
Медичні обмеження/протипоказання
Претендент на опанування професії виконавець художніх виробів з металу повинен мати добрий, гострий зір, не мати схильності до серцево-судинних та легеневих захворювань, не страждати органічними ураженнями центральної нервової системи, епілепсією тощо.