Професія “маляр, штукатур, лицювальник-плиточник”
Маляр — одна з найпоширеніших професій в будівництві. Завдання маляра — надати будівлі красивого, привабливого вигляду, нанести шар фарби, що врятує будівлю від руйнування. Маляр займається фарбуванням, обклеюванням, художньою обробкою, ремонтом зовнішніх і внутрішніх поверхонь будівлі. В процесі роботи очищає поверхню від пилу, грязі, іржі, підбирає фарбу потрібного кольору і якості, наносить її тонким шаром на зовнішню поверхню, виконує художню обробку стін та підлог, розпис, декоративне лакування і золочення. Малярні обробки надають інтер’єру особливої привабливості, підкреслюють його призначення і атмосферу. За допомогою кольорової гами створюється індивідуальність приміщення. Саме маляр втілює в життя ідеї дизайнера інтер’єру.
Професія маляра в наш час досить поширена. Без цих фахівців неможливо уявити жодне будівництво, ні одну ремонтну або монтажну організацію. Працюють малярі і на промислових і виробничих підприємствах, заводах, в будівельних компаніях, ремонтно-будівельних та житлово-комунальних управліннях. Дана професія має високий рівень затребуваності на ринку праці. Рівень заробітної плати маляра — високий, багато в чому залежить від місця роботи, складності завдання, рівня професіоналізму. Маляр має перспективи кар’єрного росту до бригадира, техніка. Він має можливість організувати свою справу, займатися ремонтом житлових приміщень.
Повинен знати: властивості основних матеріалів і сумішей, що застосовуються під час виконання малярних та шпалерних робіт; основні вимоги до якості фарбування; будову механізмів для приготування та перемішування шпаклювальних сумішей; способи варіння клею; способи розкроювання шпалер.
Повинен уміти: виконувати прості роботи під час фарбування, обклеювання та ремонту поверхонь.
Штукатур – одна з основних і почесних професій на будівництві. Саме штукатур надає будівлі привабливого вигляду, підвищує міцність споруди. Сьогодні штукатур працює різними високотехнологічними сумішами. Виконує звичайну, кольорову, декоративну штукатурку, архітектурні елементи, реставраційні роботи, які надають старим будинкам оригінальності та виразності. Впродовж навчання вивчає як виготовляти розчин з сухих готових матеріалів і сумішей; накладати розчин на поверхню, що підлягає штукатурці; вирівнювати поверхні; опоряджувати колони, балки, фасади.
Штукатур є тим будівельним фахівцем, від якості роботи якого залежить, як буде виглядати будинок після введення його в експлуатацію. Висококваліфікований штукатур за своїм рівнем майстерності наближається до художника. Результати роботи штукатура завжди на видноті, тому кажуть, що його робота є візитною карткою всіх будівельників, які споруджували будівлю.
Впродовж навчання вивчає як виготовляти розчин з сухих готових матеріалів і сумішей; накладати розчин на поверхню, що підлягає штукатурці; вирівнювати поверхні; опоряджувати колони, балки, фасади.
Люди з такою професією працюють в різних організаціях. Адже не тільки будівельні компанії містять бригади штукатурів. Такі фахівці працюють ще й у великих організаціях з великим обсягом своїх приміщень, які потрібно постійно ремонтувати і перебудовувати. Працюють як в приміщенні, так і на відкритому повітрі. Безумовно, ця професія дуже затребувана і коло потенційних клієнтів дуже широкий, адже ремонт роблять як приватні особи, так і компанії, підприємства. Причому, якщо будівництво, в основному, розпочинають в теплу пору року, то замовлення на ремонтні роботи всередині приміщень є завжди. Але тут, як і в будь-який інший професії, найголовніший чинник затребуваності — це професіоналізм та вміння самого фахівця. Так що, можна сказати сміливо — у хорошого штукатура робота буде завжди.
Повинен знати: склад та способи приготування декоративних розчинів, розчинів для штукатурки спеціального призначення та бетонів для торкретування; види та властивості сповільнювачів та прискорювачів тужавлення; властивості розчинів з хімічними домішками (хлористі розчини, розчини з додаванням поташу, хлористого кальцію) та правила користування ними; способи виконання поліпшеної штукатурки; способи промаячування поверхонь; будову розчинонасосів, цемент-гармати та форсунок до них; будову затиральних машин; вимоги до якості штукатурних робіт; способи механізованого нанесення розчинів й торкретування поверхонь.
Повинен уміти: виконувати роботи середньої складності під час обштукатурювання поверхонь та ремонту штукатурки.
Професія лицювальника-плиточника відноситься до комплексу професій оздоблювальних робіт, що виконуються з метою підвищення довговічності будинків (споруд), надання їм естетичного вигляду.
Лицювальник-плиточник виконує обробку фасадів будівель керамічними та бетонними плитами, укладання кам’яних і бетонних ступенів зовнішніх сходів, встановлює тумби огороджень і парапетів з тесаного каменю, облицювання набережних і прогонових будов мостів, роботи по влаштуванню плиткових підлог і облицюванню внутрішніх поверхонь стін лазень, санітарних вузлів, ванних кімнат. Сортує керамічну плитку за видом, розміром, кольором. Готує розчини, очищає поверхні перед укладанням керамічної плитки.
Лицювальник-плиточник — одна з найцікавіших будівельних професій, специфіка якої полягає в тому, що лицювальник має справу в основному з внутрішніми поверхнями будинків.
Професія лицювальника-плиточника добре оплачується і набуває престижності. Будівельні організації України, домобудівні комбінати, ремонтні та експлуатаційні управління міст і сіл відчувають постійну потребу в фахівцях цієї професії. Вірогідність працевлаштування лицювальника-плиточника після навчання є високою.
ПОВИНЕН ЗНАТИ: види основних матеріалів, що застосовуються для облицьовування плиткою; правила приготування розчину вручну.
Повинен Уміти: виконувати найпростіші роботи під час лицювання керамічними, скляними, азбестоцементними та іншими плитками.