Неділя, 05.04.2020, 06:36
Вище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
ПосиланняРеклама
Категорії розділу
Заміни [0]
Новини [61]
PRESIDENT.GOV.UA
Новини міської ради:

Тема 9.  Наш край в роки війни

10 липня 1941 р. німецько-фашистські війська підійшли до Вінниці. 19 липня 1941 року  останні частини Червоної Армії залишили місто. Після жорстокого артилерійського обстрілу та бомбардування кварталів з повітря гітлерівці вдерлись у Вінницю.

19 вересня 1941 року, за розпорядженням гебітскомісара Мергенфельда, гітлерівці провели облаву на жителів міста. Близько 10 тис. було страчено в П¢ятничанському лісі. Друга облава 16 квітня 1942 року закінчилась розстрілом 15 тис. чоловік. Окупанти нещадно грабували населення. В місті не було світла, палива, продуктів, заборонено торгівлю. Було відкрито біржу праці, де мало зареєструватись все населення міста. Після цього сотні вінничан було вивезено на примусові роботи до Німеччини. Були зруйновані пам'ятки культури, закриті середні школи, спеціальні навчальні заклади, вузи. За навчання у 4-класних «народних  школах» було введено плату. 

Окупація для Вінниці проходила дуже жорстко через те, що на території Вінницької області була розташована секретна штаб-квартира Адольфа Гітлера «Вервольф». Будували об’єкт в  режимі повної секретності, по закінченню будівництва  військовополонених було знищено. Нацистські окупанти створили в місті табори для військовополонених, в яких загинуло понад 12 тисяч чоловік, при проведенні масових облав загарбники розстріляли близько 25 тисяч мирного населення, більшість з яких - євреї, а 13400 молодих хлопців і дівчат відправили на каторжні роботи до Німеччини. Нацистами знищено понад 700 хворих Вінницької психоневрологічної лікарні, а приміщення лікарні було перетворено в офіцерський клуб. В цілому, за роки окупації міста гітлерівці знищили понад 42 тисячі осіб мирного населення.

«Вервольф» (нім. Перевертень)  – ставка Гітлера у 8-ми кілометрах від Вінниці, поблизу села Стрижавка. «Вервольф» діяв з весни 1942 року до весни 1944 року, потім входи у бункер були підірвані відступаючими німецькими військами.

Вона була побудована просто в рекорднi термiни — з вересня 1941 р. по квiтень 1942 р. Кожен iз 13-ти секторiв оточений мiнними полями, 2-метровою огорожею з колючого дроту та лiнiєю високої напруги. Понад 80 житлових i службових примiщень тiльки частково розташувалися на поверхнi (в т.ч. — особистий будиночок Гiтлера та мармуровий басейн, де вiн купався разом з Євою Браун).

Приміщення «Вервольф»

А під землею мiстилося аж 7 поверхiв, причому стiни герметичних примiщень були завтовшки 5 м, а перекриття — 8 м, все це оснащене унiкальними дренажними, повiтро-фiльтраційними системами та автономним енергозабезпеченням!

Всiх вiйськовополонених, задiянних на будiвництвiiд 2 до 14 тис., за рiзними даними), було знищено. Мало того — лiтак з провiдними фахiвцями фiрм "Тодт", "Краус-Гаар", "Галас", "Нойманн", якi керували всiма роботами, чомусь вибухнув у повiтрi... Ставку оточувала могутня система охоронних споруд, її охороняла служба безпеки, елiтна вiйськова частина СС  «Велика Нiмеччина», а зенiтники мали право збивати будь-який лiтак, що з'явиться над "Вервольфом" — навiть нiмецький.

Щоб убезпечити себе з тилу, німці провели у Вінниці ще одну акцію, яка принесла їм небувалий успіх. Метою цієї акції було налаштувати мирне населення проти радянської влади. Були розкопані масові поховання жертв сталінських репресій 1937-1938 років.

 Німці зганяли мирних жителів, які повинні були дивитися на жахливі злочини НКВС.
  У червні 1943р.
у Вінниці була створена міжнародна комісія з розслідування злодіянь комуністичного режиму. В коміссію, крім німецької окупаційної влади, входили лікарі, юристи, священнослужителі, журналісти з Бельгії, Болгарії, Фінляндії, Франції, Італії, Хорватії, Голландії, Румунії, Швеції, Словаччини, Угорщини, Греції, Данії.

Було розкопано  братські могили. Всі дії документувались.   За три місяці були розкриті 91 могили і ексгумовано 9439 трупів. Опізнано було всього 9. А ось одяг  та інші речі родичі упізнавали.

Згідно з архівами, на території Вінниці та Вінницької області розташовувалися 19 концентраційних таборів та Гетто, з них 4 знаходилися у самому місці Вінниця (в районі вулиці Чехова та на території військової частини № А-2287).

На тихій вулиці, яка тепер носить ім'я Івана Бевза, стоїть скромний будинок міської бібліотеки імені Н.Крупської. У період тимчасової фашистської окупації в ньому знаходилася штаб-квартира підпільної організації. Очолював її  І.В.Бевз.

Під час гітлерівської окупації навколо І.В.Бевза склалася активна бойова група підпільників, до складу якої увійшли Семен Левенець, Ляля Ратушна, Ігор Войцеховський, Валя Любимова, Наталія Ведмідь, Володимир Соболєв.
Мужні патріоти вели антифашистську і агітаційну
 роботу, вселяли в радянських людей віру в перемогу,організовували диверсії, нещадно знищували гітлерівців. Багато підпільників загинуло від рук ворога. 

У березні 1944 року Червона Армія, долаючи впертий опір німецько-фашистських військ, наблизилася до Вінниці.19 березня підрозділи цієї дивізії форсували річку в районі П'ятничан і Садків. Відступаючи з Вінниці, гітлерівці підірвали і підпалили ряд будинків. У місті спалахнули пожежі. Всю ніч тривали бої за переправи через річку. 20 березня в результаті штурму і обхідного маневру з флангів війська 1-го Українського фронту оволоділи містом. В цих боях брали участь бійці і офіцери 241, 211, 183-ї стрілецьких і 70-ї стрілецької гвардійської дивізії 38-ї армії (командувач армією генерал, а згодом Маршал Радянського Союзу К. С. Москаленко), а також льотчики повітряної армії, якою командував генерал С.Я. Красовський. Славний подвиг на території області здійснили частини 18-ї армії. У березні 1944 року радянські війська повністю звільнили Вінниччину від фашистських загарбників. Військовим частинам, особливо відзначилися в боях за визволення Вінниці та інших міст області, було присвоєно найменування «Вінницький», «Жмеринський», «Могилів-Подільський», «Вапнярський».

На правах реклами

Ваш пошук роботи
починається тут.

Допоможи адміністратору
Система Orphus
Форма входу
Пошук
Календар
«  Квітень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
Ми в Facebook
Реклама
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 738
Наші фотографії
Статистика
Архів записів
Copyright McWest © 2020Використовуються технології uCoz