Четвер, 16.07.2020, 18:46
Вище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
ПосиланняРеклама
Категорії розділу
Заміни [0]
Новини [63]
PRESIDENT.GOV.UA
Новини міської ради:

Тема 3. Окупація України військами Німеччини та її союзників.

Розгортання й наступ німецьких військ на СРСР здійснювався за планом «Барбаросса», який базувався на ідеї «блискавичної  війни». Він передбачав зосередження німецьких військ та їх союзників у трьох армійських угрупованнях:

 • група армій «Північ» здійснювала наступ у Прибалтиці й мала вийти до Ленінграда;
 • група армій «Центр» фланговими ударами мала оточити радянські війська в Білорусі й далі розвивати наступ на Москву;
 • група армій «Південь» здійснювала наступ в Україні.

На Україну був спрямований наступ групи армій «Південь», якою командував фельдмаршал К. фон Рундштедт. До складу цієї групи входили 57 дивізій і 13 бригад, що становило 36% німецьких військ та їх союзників (румунів і угорців). Їм протистояло угруповання радянських військ Київського та Одеського військових округів. У кількісному співвідношенні це мало такий вигляд:

 •  група армій «Південь»: 850 танків, 16 тис. гармат, 1,3 тис. літаків;
 • війська Київського та Одеського військових округів: 5625 танків, 17 тис. гармат, 2,7 тис. літаків.

Майже 80% радянської військової техніки було застарілого зразка. Угруповання військ Німеччини налічувало 153 дивізії. Ще 327 дивізій належали її союзникам. (Загальна кількість особового складу становила 5,5 млн. осіб.) На озброєнні цих дивізій було близько 2800 танків і штурмових гармат, 4950 літаків, 47 200 гармат і мінометів. Загальна кількість особового складу Червоної армії в переддень нападу становила також понад 5 млн. осіб. При цьому в західних прикордонних округах, які з початком війни було реорганізовано у фронти, зосереджувались 170 дивізій та дві стрілецькі бригади. Вони налічували 2900 тис. осіб особового складу, 9200 танків, 8450 літаків і 46830 гармат і мінометів.

Український напрям за планом «Барбаросса», був одним із найголовніших. Гітлерівське керівництво ставило за мету якомога швидше оволодіти розвинутою економічною базою УРСР, її багатими сировинними й паливними ресурсами, щоб, з одного боку, послабити військово-промисловий потенціал СРСР, а з іншого — зміцнити власну воєнну машину за рахунок використання економічних можливостей України, створити вигідний плацдарм для подальшого розгортання воєнних дій і перемоги над Радянським Союзом.

Пакт про ненапад 23 серпня 1939 р. Німеччина денонсувала.

У перші місяці війни до лав Червоної армії у 16 областях України було мобілізовано 2 млн. 515 тис. осіб. До кінця 1941 р. до народного ополчення вступило 1,3 млн. осіб. У липні 1941 р. у винищувальних загонах вже налічувалося близько 159 тис. осіб. До східних районів СРСР евакуйовано понад 550 великих підприємств 30 галузей промисловості (після визволення повернулося лише декілька), 30 тис. тракторів, 125 млн. пудів зерна та іншого продовольства, 6 млн голів худоби. Евакуйовано установи Академії наук УРСР, 70 вузів, 50 театрів. Виїхало 3,5 млн. осіб. Усе, що не підлягало евакуації, передбачалося знищити.

 22 червня 1941 р. о 3-й годині 30 хвилин війська Німеччини перетнули радянський кордон. Прикордонні міста й застави опинилися під шаленим артилерійським обстрілом. Повітряні атаки були здійснені на Львів, Житомир, Рівне, Київ, Одесу, Севастополь. Раптовість дозволила ворогу захопити ініціативу, через це радянські війська зазнали значних утрат у живій силі й техніці, особливо в літаках (на землі знищено близько 1,2 тис. машин.

Перший удар противника прийняли на себе прикордонники. У нерівних боях із загарбниками вони проявили мужність і героїзм.

Воєнна обстановка для військ Південно-Західного фронту складалася катастрофічно. В ході прикордонних боїв, що точилися на початку липня, вони зазнали великих утрат. На середину липня ці втрати становили 2648 танків із 4200, а з 2256 літаків залишилося 249, на яких ще можна було літати. Від перших годин війни ворог зустрів на українській землі відчайдушний опір.

Велику роль у відсічі ворогові відіграли й війська, що билися на південь та північ від Києва. Особливо ефективними були дії 5-ї армії в районі Коростеня. Завдяки героїзму радянських солдатів ворога вдалося зупинити під Києвом на два з половиною місяці.

Ця оборонна операція тривала з 11 липня до 26 вересня 1941 р. Вихід противника 25—30 серпня до Дніпра, тобто загарбання ним усієї Правобережної України, за винятком плацдармів у районі Києва та Одеси, значно ускладнив дії Південно-Західного та Південного фронтів. Ворог міг завдати удару з півдня, із району Кременчука, у тил військам Південно-Західного фронту, а на півдні — притиснути до Чорного та Азовського морів війська Південного фронту. На 9 вересня дивізії 17-ї німецької армії форсували Дніпро й захопили великий плацдарм на південний схід від Кременчука.

15 вересня дві танкові дивізії 1-ї та 2-ї танкових груп ворога, що наступали назустріч одна одній, вийшли в район населених пунктів Лохвиця та Лубни й перетнули комунікації Південно- Західного фронту. В оточенні опинилися 5-та, 21-ша і 37-ма радянські армії. Лише в полон до фашистів потрапили 665 тис. червоноармійців та командирів Червоної армії. Командування, штаб фронту, у тому числі командувач фронтом генерал М. Кирпонос, загинули в бою, виходячи з оточення.

На початку серпня 1941 р. на Одесу рушила й 4-та румунська армія. Зазнаючи великих утрат, противник прорвався до моря і півкільцем оточив місто-порт. Усі сухопутні шляхи до Одеси були перетнуті. Під Одесою загарбники втратили близько 200 тис. осіб убитими, пораненими й полоненими, а також багато техніки. Оборона міста тривала 73 дні. Лише за наказом Верховного Головнокомандуван- ня 16 жовтня 1941 р. радянські війська були евакуйовані морем. Обороняючи Одесу, радянські війська тривалий час стримували понад 18 дивізій противника. Це полегшило відхід частини військ Південного фронту за Дніпро й організацію там оборони.

Особливо відчутною була поразка в районі Харкова. На пропозицію головкома Південно-Західного напрямку С. Тимошенка, члена військової ради М. Хрущова і начальника штабу військ І. Баграмяна Ставка дозволила провести велику наступальну операцію, яка почалася 12 травня 1942 р. Спочатку наступ розгортався вдало, однак незабаром далися взнаки й погана його організація, й нестача бойової техніки, й недооцінка загрози флангових угруповань противника. Останній у зручний момент вдарив по слабкому флангу радянських військ й оточив майже три армії. Спроби прорвати кільце оточення були марними. У полон потрапили 240 тис. червоноармійців і командирів.

Поразки в Україні та Криму (здача Керчі у травні та Севастополя в червні 1942 р.) поклали початок новим невдачам радянських військ. Наприкінці червня 1942 р. німецькі армії розгорнули наступ на півдні й завдали сильних ударів військам Південно-Західного та Південного фронтів.

Причини поразок 1941—1942 рр.

 •  Жорстка централізація військової влади, брак ініціативи.
 • Низькі темпи переозброєння.
 • Знищення військових оборонних споруд старого кордону СРСР.
 • Неправильне визначення напрямку головного удару німецьких військ.
 • Відсутність військових планів ведення оборонних боїв.
 • Війська не перебували в бойовій готовності, не очікуючи приводу до війни.
 • Неправильне розташування військ (склади, аеродроми розміщувалися близько до кордонів і були швидко захоплені німецькими військами).
 • Радянська військова доктрина, яка передбачала війну на чужій території.
 • Для більшості військових частин, які дислокувалися в Україні, напад ворога мав раптовий характер.
 • Під час сталінських чисток 1937—1938 рр. зазнали репресій найкращі командні кадри Київського та Одеського військових округів. Репресовано всіх командирів корпусів (їх було чотири), усіх командирів укріплених районів (їх було чотири), 24 з 25 командирів дивізій; були розстріляні командири двох округів — Й. Якір та І. Федько.
 • Сталінське керівництво недооцінило військово-технічні можливості вермахту, його бойовий досвід, набутий від початку Другої світової війни, та використання військового й економічного потенціалу окупованої Європи.
На правах реклами

Ваш пошук роботи
починається тут.

Допоможи адміністратору
Система Orphus
Форма входу
Пошук
Календар
«  Липень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Ми в Facebook
Реклама
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 743
Наші фотографії
Статистика
Архів записів
Copyright McWest © 2020Використовуються технології uCoz