Четвер, 09.07.2020, 19:57
Вище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
ПосиланняРеклама
Категорії розділу
Заміни [0]
Новини [63]
PRESIDENT.GOV.UA
Новини міської ради:

Тема 1.  Початок Другої світової війни і Україна. Радянсько-німецькі договори 1939 року і західноукраїнські землі.

23 серпня 1939 р. в Москві між Радянським Союзом та нацистською Німеччиною був підписаний пакт про ненапад. Цей договір, який увійшов в історію як «пакт Молотова—Ріббентропа», підписали народний комісар закордонних справ СРСР В. Молотов та міністр закордонних справ Німеччини І. фон Ріббентроп.

Доля українських земель вирішувалася окремою частиною цього документа — таємним додатковим протоколом, який визначав розмежування сфер інтересів обох держав у Східній Європі.  

1 вересня 1939 р. фашистська Німеччина здійснила напад на Польщу.

Німеччина наполегливо вимагала від Радянського Союзу якнайшвидше розпочати війну проти Польщі.

СРСР відреагував на німецьке звернення згідно з попередніми домовленостями.

 Уночі 17 вересня радянські війська вступили на територію Західної України й Західної Білорусі. 

Перехід кордону Червоною армією пояснювався так: «Радянський уряд не може… байдуже ставитися до того, що єдинокровні брати — українці та білоруси, які проживають на території Польщі, кинуті напризволяще, залишилися беззахисними. Унаслідок таких обставин радянський уряд дав розпорядження головному командуванню Червоної армії дати наказ перейти кордон і взяти під свій захист життя й майно населення Західної України та Західної Білорусі».

Збройні сили СРСР, що переходили річку Збруч, дістали назву Українського фронту, командувачем якого був призначений С. Тимошенко. Радянське командування створило також Білоруський фронт на чолі с командармом М. Ковальовим. У складі обох фронтів налічувалося 600 тис. солдатів і офіцерів, близько 4 тис. танків, понад 5,5 тис. гармат і 2 тис. літаків. Головною метою наступаючих радянських військ було захоплення великих населених пунктів, насамперед Львова, Тернополя, Дрогобича, Ковеля та ін. Проте деякі з цих міст уже здобули німці, тому відбулися короткі, але запеклі сутички між радянськими та гітлерівськими військами, особливо в районі Львова. Та сутичок уникнути не вдалося. Втрати Українського фронту становили кілька сотень солдатів убитими, десять танків, 33 автомашини, п’ять гармат і два літаки.

 Загалом втрати Червоної армії під час «визвольного походу» склали 795 осіб убитими, 59 — зниклими безвісти, 2019 — пораненими. У полон до Червоної армії потрапило 452 500 польських солдатів та офіцерів. Більшість їх було відпущено, а 125,4 тис. осіб опинились у Катинських таборах (в основному офіцери). Доля їх складалася трагічно. У квітні—травні 1940 р. в Катинському лісі під Смоленськом, а ще раніше — під Харковом та в інших містах понад 15 тис. осіб було розстріляно.

 Наступ Червоної армії був стрімким. 22 вересня 1939 р. Львів був зайнятий радянськими військами. Польський гарнізон не чинив опору радянським військам. Того самого дня у Бресті, Гродному, Пінську, Перемишлі відбулися спільні паради радянських і німецьких військ на честь перемоги над Польщею. Ця подія ввійшла в історію як «золотий вересень».

28 вересня 1939 р. між Радянським Союзом та Німеччиною підписано договір про дружбу та державний кордон і таємний протокол до нього, за яким Й. Сталін і А. Гітлер остаточно поділили сферу впливу та визначили нові кордони.

У результаті вступу радянських військ до Західної України та Західної Білорусі у вересні 1939 р. до складу СРСР відійшли території площею близько 200 тис. км2, на яких проживало 13 млн. осіб. Холмщина, Лівобережне Надсяння, Лемківщина й Підляшшя (так зване Закерзоння) разом з окупованими польськими територіями увійшли до складу рейху. 

Згідно з договором про дружбу і державні кордони (28 вересня 1939 р.) була ліквідована Польська держава та у сферу німецького впливу потрапили частково колонізовані українські етнічні землі — Холмщина, Підляшшя, частина Полісся, Посяння, Лемківщина, на яких проживало майже півмільйона українців. У результаті поділу Польщі до СРСР відійшло 51,4% її території із 37,1% населення (12 млн. осіб).

28 червня 1940 р. радянські війська під командуванням Г. Жукова перейшли Дністер і встановили свій контроль над Бессарабією та Північною Буковиною. Входження цих земель до складу України в цілому відповідало бажанням українського населення, яке перебувало у складі Румунії.

2 серпня 1940 р. Верховна Рада СРСР прийняла Рішення про включення Північної Буковини та Північної і Південної Бессарабії до складу УРСР. Цього дня було утворено Молдавську РСР, до якої увійшли Молдавська Автономна РСР і шість повітів Бессарабії.

На правах реклами

Ваш пошук роботи
починається тут.

Допоможи адміністратору
Система Orphus
Форма входу
Пошук
Календар
«  Липень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Ми в Facebook
Реклама
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 743
Наші фотографії
Статистика
Архів записів
Copyright McWest © 2020Використовуються технології uCoz