Четвер, 09.07.2020, 20:49
Вище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
ПосиланняРеклама
Категорії розділу
Заміни [0]
Новини [63]
PRESIDENT.GOV.UA
Новини міської ради:

Практичне заняття на тему: Формування соціальної і громадянської компетенції

Мета заняття: сформувати уявлення про соціальну та громадянську компетентність, визначити шляхи формування відповідних компетентностей в учнів.

Обладнання: ПК, роздатковий матеріал.

Перебіг заняття

І. Мотиваційно-організаційний  момент

Емоційна підготовленість до уроку

Вправа «Очікування»

Що ви очікуєте від заняття? З яким настроєм ви прийшли на заняття?

Модератор. Сьогодні на занятті ми поринемо у мікс теорії і практики. Сформуємо уявлення про соціальну та громадянську компетентність, визначимо шляхи формування відповідних компетентностей в учнів.

Для того, щоб перейти до визначення соціальної та громадянської компетентності спробуємо провести ідентифікацію особистості кожного з присутніх.

ІІ. Процесуально-діяльнісний етап

Вправа Хто я?

Напишіть на листку паперу Хто Ви є у соціумі ( я – громадянин, я батько, я – споживач…)

 Потім спробуйте коротко презентувати себе. Під час презентації підведіться ті, у кого щось збіглося. Далі назвіть кілька характеристик, які притаманні тільки вам.

Запитання: Про що говорять ці характеристики? (що ми різні й однакові) Чому ми можемо характеризувати себе так чи інакше? Що означає та чи інша характеристика? Коли ми почали себе так характеризувати?

Визначають два рівні або аспекти ідентичності особистісний та соціальний, що відображають усвідомлення власної автономності, унікальності та відчуття приналежності до соціальної групи: політичної партії, народу, релігійної конфесії, раси, спільноти. Соціальна ідентифікація часто пов’язана з вивченням людиною різних соціальних ролей та набуттям особистого досвіду в їх виконанні. Соціальна ідентичність – це не тільки само віднесення себе до тієї чи іншої спільноти людей, наприклад, нації, а й уява про неї, її мову, культуру, історію і державність, якщо така є, і значимість для людини такої приналежності. Вона передбачає присвоєння і дотримання особистістю цінностей і норм, стандартів поведінки цієї спільноти. Так національна ідентичність людини проявляється як почуття приналежності до однієї держави або однієї нації, незалежно від свого юридичного статусу громадянства. У особистості з’являються суб’єктивне відчуття належності до національної спільноти, прийняття її групових норм і цінностей, прагнення до спілкування з її представниками тощо.

Соціальна ідентичність людини надає діяльності особистості суспільне визнання, повагу і, врешті-решт, визначає як суспільний, так і індивідуальний сенс її буття.

У сучасній ситуації ідентичність стає життєвою потребою і одночасно обов’язком кожної людини, частиною її життєвого світу. Будучи зв’язком з минулим, з особистісною та суспільною історією людини, ідентичність визначає і її майбутнє, представляючи горизонт її розвитку. Тобто ідентифікація, усвідомлення того, хто я є і з ким я, дозволяє людини відчути себе особистістю, усвідомити власну гідність.

Після завершення обговоріть: що було відомим (або звучало під час заняття); новим, таким, про що хочеться дізнатись більше, що викликало емоцію.

Вправа Прокоментуйте вислови відомих людей

Будь собою, інші ролі вже зайнято. Оскар Вайльд

Обираючи та діючи у своєму житті, ми створюємо ту людину, якою ми є, і ті маски, які ми вдягаємо. Кеннет Паттон

Самість – це не щось готове, але щось, що формується в безперервній освіті шляхом вибору дії. Джон Дьюї

( «Самість» у психології – глибинне ядро особистості, що визначає унікальність людини)

Отже, перша позиція «Я – людина!»

Отже, людина – біологічна істота…

Найкраще про людину як частину соціуму сказав В. Симоненко у вірші «Ти знаєш, що ти людина».

Друга позиція  «Я – викладач… (майстер в/н) »

Як викладач, я маю навчати учнів (дати їм певні знання), розвинути вміння та навички, займатись вихованням учнів - тобто сформувати відповідні компетентності.

Компетентність – спеціально структуровані (організовані) набори знань, умінь, навичок та ставлень, що їх набувають у процесі навчання.

 • Компетентності:
 • Ключові,
 • Предметні
 • Міжпредметні

Ключові компетентності – це багатовимірне утворення, що є спеціально структурованим комплексом якостей особистості, що дають змогу ефективно брати участь у багатьох соціальних сферах і які роблять внесок у розвиток якості суспільства та особистого успіху, що можуть бути застосованими в багатьох життєвих сферах.

До них відносяться:

 • загальнокультурна;
 • громадянська;
 • здоров’язбережувальна;
 • компетентності з ІКТ;
 • соціальна;
 • професійно-трудова;
 • вміння вчитися впродовж життя.

Соціальна компетентність є комплексом знань, умінь та навичок взаємодії людини із соціальною дійсністю. В комплекс заходів з розвитку соціальної компетентності входять:

а)розвиток комунікативної компетентності, яка відповідає за процеси безпосередньої комунікації людини з оточуючим світом,

б) розвиток громадянської компетентності, яка відповідає за засвоєння людиною основних правил та норм поведінки в суспільстві, повагу до громадянських цінностей, держави та права, пошани до свого народу та нації, та визнання суверенітету інших народів,

в) его-компетенція, яка відповідає за самовизначення людини  в соціумі, виявлення свого соціального призначення та соціальної приналежності.

Безпосередня комунікація людини з оточуючим світом розпочинається із самоідентифікації людини і досягається педагогом на уроках та позаурочних заходах. Наприклад, курс «Громадянська освіта», урок «Ідентичність», з якого ми, власне, розпочали.

Соціальна компетентність - проектування стратегії свого життя з урахуванням інтересів та потреб різних соціальних груп, індивідуумів, відповідно до соціальних норм та правил, наявних в українському суспільстві; продуктивна співпраця з різними партнерами в групі та команді, використання різних ролей й функцій у колективі, прояв ініціативи, підтримка та керування власними взаєминами з іншими; конструктивне розв’язання конфліктів, досягнення консенсусу, відповідальність за наслідки вчинків.

Ці компетентності формуються під час застосування на уроках та в позаурочний час  ІАМН: робота малими групами, проектна діяльність, рольові ігри… Зокрема, в позаурочний час:

 • Виховні заходи: «Я – громадянин», «Майбутнє починається сьогодні», «Звичаї і традиції українського народу», «Європейський вибір України», «Голодомор 1932-1933рр.» і т. д.
 • Участь у всеукраїнських конкурсах: «Моя Батьківщина», «Я – патріот» і т. д.
 • Участь у загальноміських заходах: День Європи, День міста, різноманітні флешмоби;
 • Участь у загальноміських заходах вузького спрямування: правові дебати.

Перейдемо до третьої позиції Я - громадянин

Громадянська компетентність  -  усвідомлення своєї належності до різних елементів природного, етносоціального й соціально-культурного середовищ.

Знання своїх прав і обов’язків.

Здатність екологічно мислити.

Бережливе ставлення до природи, до людей, до самого себе.

Вправа метод «вільного письма» коротко (протягом 2-х хв.) викласти свої думки, починаючи речення «Для мене відчувати себе громадянином України означає…. (писати не зупиняючись протягом 2-х хвилин, що виділені на це завдання).

Давайте обговоримо ваші есе та спробуємо визначити громадянську позицію кожного учасника.

Вправа опрацюйте тест на знання своїх конституційних прав та обов’язків. Учасники заняття отримують «ключ» до перевірки і здійснюють перевірку самостійно.

ІІІ. Заключне слово модератора.

Сьогодні ми спробували попрацювати над формуванням власних компетентностей, що в майбутньому допоможе нам використані навички у роботі з учнями. Дякую за увагу. Бажаю вам успіху. І пам’ятайте:

Успіх приходить до того, хто робить те, що найбільше любить…   М. Форбс

На правах реклами

Ваш пошук роботи
починається тут.

Допоможи адміністратору
Система Orphus
Форма входу
Пошук
Календар
«  Липень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Ми в Facebook
Реклама
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 743
Наші фотографії
Статистика
Архів записів
Copyright McWest © 2020Використовуються технології uCoz