Субота, 30.05.2020, 22:22
Вище художнє професійно-технічне училище № 5 м. Вінниці
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайту
ПосиланняРеклама
Категорії розділу
Заміни [0]
Новини [61]
PRESIDENT.GOV.UA
Новини міської ради:


Основні пристрої компютера

 

Магістрально-модульний принцип будови комп'ютера.

Основні вузли комп'ютера (процесор, блоки пам'яті, відеоадаптер, дисководи тощо) називають модулями. їх створюють різні фірми. У модулів є універсальні виходи. Материнські плати мають універсальні гнізда-входи (інтерфейс) типу DIM для модулів оперативної пам'яті, AGP для відеоадаптера, USB для принтера, фотокамери, відеокамери, миші тощо. Усі модулі, наприклад, головний мікропроцесор і оперативна пам'ять, з'єднані між собою магістраллю (інша назва системна шина), яка вмонтована у материнську плату. Деякі зовнішні пристрої можна під'єднати до материнської плати через стандартні інтерфейси

PCI, FSB. Внутрішні модулі можна легко вставляти, вилучати, міняти. Зовнішні пристрої з'єднують із гніздами материнської плати спеціальними кабелями з роз'ємами.

Магістрально-модульниц принцип будови комп'ютера полягає в можливості з'єднувати між собою пристрої-модулі за допомогою магістралі та кабелів.

Мікропроцесор — пристрій перетворення даних. Процесор — це основний пристрій комп'ютера. Він призначений для перетворення введеної інформації. Процесор виконує арифметичні операції з числами (додавання, віднімання, множення, ділення), логічні операції (порівняння чисел чи сим-волів) та інші дії з числовими кодами. Процесор керує роботою адаптерів і контроллерів і постійно обмінюється даними з оперативною пам'яттю. Все це він виконує згідно з командами користувача чи його програми.

Під час роботи процесор комп'ютера нагрівається, тому він повинен мати власний вентилятор. Навіть разом з вентилятором габарити процесора не перевищують коробки сірників. За малі розміри його й називають мікропроцесором.

Процесор складається з пристрою керування та арифметико-логічного пристрою. Пристрій керування координує роботу пристроїв комп'ютера згідно з програмою користувача, а арифметико-логічний — опрацьовує інформацію, тобто виконує дії з даними.

Характеристикою процесора є розрядність регістрів — пристроїв двійкової пам'яті, з яких складаються його вузли. Сьогодні типовими є 32-розрядні процесори типу Pentium. Чим вища розрядність регістрів, тим більше даних вони опрацьовують за одиницю часу. Дане чи результат деякої операції зберігається в регістрі протягом одного такту роботи, під час другого такту воно надходить на наступний регістр або на вихід з процесора і т. д. Набір регістрів процесора і набір внутрішніх команд, які може виконувати процесор, утворюють архітектуру процесора.

Іншою характеристикою процесора є його тактова частота (кількість тактів за секунду), яка вимірюється в мегагерцах (1 МГц = 1 000 000 Гц). У 2004 р. тактова частота комп'ютерних систем досягла 3000 МГц (3 ГГц).

Для збільшення швидкодії процесора треба збільшувати тактову частоту генератора, а також розрядність і кількість його регістрів. Щоб процесор міг ефективно опрацьовувати звукову та графічну інформацію, набір внутрішніх команд розширюють спеціальними командами. Щоб прискорити виконання арифметичних операцій, конструюють комп'ютери з багатьма процесорами, їх називають багатопроцесорними.

Пристрої введення-виведення даних. Для обміну інформацією (часто говорять «даними») між користувачем і комп'ютером використовують клавіатуру та дисплей.

Клавіатура призначена для передавання інформації від людини до комп'ютера. У деяких моделях комп'ютерів клавіш нема, а символи нанесені різними кольорами на рівну поверхню. Для введення символу до нього достатньо доторкнутися пальцем. Текст, який вводять з клавіатури чи виводять, з'являється на екрані дисплея (монітора). Деякі дисплеї мають чуттєві до дотику екрани (тачскріни) — достатньо торкнутися зображення, щоб увести потрібну інформацію. Характеристики дисплея такі: розміри діагоналі екрана, що вимірюється в дюймах (15", 17", 21" тощо); діаметр зерна (0,28 мм тощо); тип адаптера (VGA, SVGA, XGA тощо); мале випромінювання (LR); мале енергоспоживання (Green) тощо. Розрізняють монітори на базі аналогових електронно-променевих трубок і цифрових рідкокристалічних екранів (TFT- монітори). TFT- монітори характеризуються відсутністю бліків і миготіння, захищеністю від електромагнітних полів, тонким екраном, малою вагою і втричі вищою ціною. Вони використовуються в офісах і космічних системах, для монтажу моніторних відеостін, в системах відеоспостереження тощо.

Під час уведення з клавіатури символ з'являється на екрані там, де є курсор — спеціальна позначка, найчастіше риска. Для переміщення курсора по екрані є клавіші, позначені стрілками, а також допоміжні пристрої-маніпулятори: миша або джойстик. Маніпулятор миша — це пристрій з двома або трьома клавішами. Мишу переміщують по рівній поверхні в напрямку, куди потрібно перемістити на екрані курсор чи якесь інше зобра-ження. Разом зі шнуром для приєднання до комп'ютера цей пристрій справді нагадує мишку з хвостиком. Є складніші (дорожчі) моделі: оптичні миші і радіо-миші (без шнурка). Разове натискання на ліву клавішу встановлює курсор (вказівник миші) у заданому місці, подвійне — відповідає натисканню на клавіатурі клавіші Enter. Натискання на праву клавішу викликає контекстне меню у Windows. Треба пам'ятати, що в різних ситуаціях призначення клавіш миші різне. У портативних комп'ютерах був аналогічний до миші пристрій, який називався трекболом. Його незабаром замінила плоска сенсорна миша.

Для ігор використовують джойстик. Він має вигляд ручки (важеля) з кнопками, яку нахиляють у напрямку, куди потрібно перемістити зображення об'єкта на екрані.

Для читання графічної інформації (наприклад, креслення будинку, плану земельної ділянки, фотографії чи тексту) з паперового носія та занесення її в пам'ять комп'ютера, у файл для наступного опрацювання, використовують сканер.

Основними пристроями виведення інформації для візуального огляду є дисплей, друкарський пристрій (принтер) та графобудувач.

Друкарські пристрої мають знакосинтезуючі системи, які відтворюють різні шрифти. Є декілька типів таких пристроїв. Символ з'являється на папері або після удару певної комбінації друкувальних голок (це матричні принтери, якість друку в них визначається кількістю голок: 9, 24 тощо), або унаслідок нанесення чорнила (струменеві принтери), або за допомогою мазерного променя. Лазерні принтери мають такі дві головні характеристики: якість друку — кількість точок на дюйм (dpi: 300, 600, 1200 тощо) та швидкість друку — 6, 10 чи 20 сторінок Ва хвилину. Вони забезпечують найвищу якість чорно-білого чи кольорового друку.

Графобудувач (плоттер) використовують для виведення на напір кольорових графіків, діаграм, креслень, рисунків.

Блок живлення і питання техніки безпеки. Блок живлення сучасного комп'ютера має потужність 200-250 Вт (ват) і призначений для енергозабезпечення всіх пристроїв системного блоку. Він складається з трансформатора, який понижує напругу від 220 до 12 чи 5 В (вольт), і вентилятора, що охолоджує трансформатор та системний блок і є джерелом шуму. Комп'ютери можуть працювати без вимикання багато годин і діб. Є спеціальні технічні та програмні засоби, які дають змогу зменшити енергозатрати, коли комп'ютер увімкнено, але інтенсивно не використовується. Наприклад, це трапляється, якщо користувач чекає на важливе повідомлення, яке має надійти електронною поштою, чи налаштував комп'ютер для виконання функцій будильника, чи під час надсилання повідомлень-нагадувань про важливі зустрічі тощо. Якщо деякі пристрої (дисководи, монітор) не використовуються певний час, вони можуть автоматично вимикатися частково або цілком. Короткотривале вимикання живлення веде до втрати інформації в оперативній пам'яті та порушень у файловій системі на диску. Тому для підтримки безперебійного живлення комп'ютера в аварійних ситуаціях використовують спеціальні блоки акумуляторного типу (так зване UPS-живлення).

Технічно комп'ютер виконано достатньо надійно, але, як і будь-який електронний пристрій, він потребує шанобливого ставлення до себе. Розглянемо основні вимоги техніки безпеки, яких потрібно дотримуватися під час роботи за комп'ютером:

       не можна заходити й перебувати у класі без учителя, ходити по класу й голосно розмовляти, користуватися дискетами й запускати програми без вказівки вчителя;

       стежте, щоб руки були сухі та чисті;

       без потреби не торкайтеся задньої стінки системного блоку, пломб, екрана монітора й електричних кабелів високої напруги;

       не намагайтеся зняти кришку системного блоку чи переміщувати пристрої, передусім монітор;

       не під'єднуйте пристрої в режимі увімкненого живлення;

       після вимикання комп'ютера виконувати повторне вмикання рекомендується через 10-15 с;

       працюючи у Windows, живлення слід вимикати після виконання команди Shut Down;

       через кожні 30хв роботи за комп'ютером потрібно робити легкі гімнастичні вправи, а у разі систематичної багатогодинної роботи — виконувати спеціальні вправи та займатися спортом.

Запитання та завдання

1.      Назвіть основні пристрої, з яких складається комп'ютер.

2.      Назвіть додаткові пристрої, з яких складається комп'ютер.

3.      Які пристрої розміщені у системному блоці комп'ютера?

4.      Які модулі та пристрої під'єднують до материнської плати?

5.      Що таке магістраль (системна шина)?

6.      У чому суть магістрально-модульного принципу?

7.      Що таке головний мікропроцесор комп'ютера і які його типи?

8.      Які головні характеристики мікропроцесора?

9.      Як визначається швидкодія мікропроцесора?

10.    Назвіть і опишіть пристрої введення даних.

11.    Назвіть і опишіть пристрої виведення інформації.

12.    Яких правил треба дотримуватися під час роботи за ПК?

13.    Скільки операцій віднімання за секунду може виконати процесор, якщо для виконання однієї операції йому потрібно 40 тактів, а тактова частота комп'ютера 200 МГц? За скільки секунд ви виконаєте віднімання 2514313 - 1679359? У скільки разів це повільніше від комп'ютера?

14.    Скільки операцій додавання двох чисел може виконати за секунду комп'ютер з тактовою частотою 400 МГц і k    = 40?

15.    Скільки операцій множення двох чисел може виконати за секунду комп'ютер з тактовою частотою 400 МГц і k       = 200?

 

Література

1.      Верлань А.Ф., Апатова Н.В. Інформатика: Підруч. Для  учнів 10-11 кл. серед. Загальноосвіт. Шк.- К.: Форум, 2001. – 255 с.

2.      Глинський Я. М.  Інформатика: 10-11 класи: Навч. Посіб.: у 2 ч. – Ч.2. Алгоритмізація і програмування: 8-ме вид. – Львів: СПД Глинський, 2008. – 256 с.

3.      Гуржій А.М. та інші Інформатика та інформаційні технології: Підручник для учнів професійно-технічних навчальних закладів. – Харків: 2003. – 352с.

На правах реклами

Ваш пошук роботи
починається тут.

Допоможи адміністратору
Система Orphus
Форма входу
Пошук
Календар
«  Травень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
Ми в Facebook
Реклама
Наше опитування
Як Вам наш сайт?
Всього відповідей: 742
Наші фотографії
Статистика
Архів записів
Copyright McWest © 2020Використовуються технології uCoz